فرستاده صلح

تهران- ایرنا- واکنش جدی ایران در مقابل سیاست‌های آمریکا و اروپا و اعمال محدودیت‌های ناشی از توافق هسته‌ای در مورد برجام منجر به عقب‌نشینی واشنگتن و تیم جنگ‌طلب ترامپ رییس‌جمهور آمریکا شد. اکنون مدتی است که شاهد پالس‌های مثبت از جانب آمریکا به ایران هستیم‌.

درخواست واشنگتن برای مذاکره بدون پیش‌شرط، استفاده ترامپ از روش‌های دیپلماتیک، میزبانی سوئیس از آمریکا که تنها مجاری ارتباطی ایران و واشنگتن بوده و مهم‌تر از همه خواسته ترامپ از نخست‌وزیر ژاپن برای میانجیگری میان ایران و آمریکا و نشان از کوتاه آمدن ترامپ از سیاست‌های سرسختانه‌اش نسبت به ایران دارد. رئیس‌جمهور آمریکا با مقاومت ایران نسبت به تحریم‌ها مواجه شده و خوب می‌داند که دیگر ادامه تحریم‌ها علیه ایران کارساز نیست. ترامپ طی یک‌سال گذشته تمام تلاشش را کرد تا با فشار و تحریم‌های سخت ایران را به ستوه درآورد حتی این اواخر نام «سپاه» را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد و ناو هواپیمابر لینکلن را به منطقه اعزام کرد اما همه اینها جهت ارعاب ایران و وادار کردن دستگاه دیپلماسی برای بازگشت به میز مذاکره بود.

این در حالی است که رهبر انقلاب مذاکره با آمریکا به خصوص دولت فعلی‌اش را سم تلقی کردند و دولت و دستگاه دیپلماسی هم از مذاکره طبق شروط ایران و با رعایت احترام دو طرف سخن گفتند. امروز تهران میزبان نخست‌وزیر ژاپن است. میزبانی از کسی که به هدف کاهش تنش میان تهران و واشنگتن به ایران سفر کرده و حامل پیامی از جانب واشنگتن برای مقامات کشورمان است. اما آنچه مهم است واکنش تهران نسبت به میانجیگری و کوتاه آمدن آمریکا از مواضعش است در این میان دستگاه دیپلماسی باید زیرک عمل کند چرا که اگر ایران واکنش مثبت نشان دهد از یک طرف موضع ژاپن بیش از قبل به آمریکایی‌ها نزدیک می‌شود و از طرف دیگر در عرصه جهانی این ادعا از جانب واشنگتن مطرح می‌شود که ترامپ خواهان گفت‌وگو و مذاکره بود اما مقامات تهران از این موضوع استقبال نکردند.


در خصوص محور مذاکرات شینزو آبه واشنگتن‌پست مدعی شد که آمریکا سه امتیاز برای آغاز مذاکرات با ایران پیشنهاد داده و قرار است نخست‌وزیر ژاپن در سفر خود آن را به اطلاع مقام‌های تهران برساند. امتیازهایی که به ادعای واشنگتن‌پست نخست‌وزیر ژاپن به ایران می‌دهد، خرید دوباره نفت ایران، تعلیق تحریم صنایع خودروسازی ایران و آزاد کردن بخشی از پول‌های بلوکه‌شده ایران در آمریکا، به‌میانجیگری یک کشور سوم است. اما این ادعا در حالی مطرح می‌شود که مقام‌های ژاپنی می‌گویند که آبه، به تهران لیستی از پیشنهادها را ارائه نمی‌دهد و یا پیامی از واشنگتن را برای ایران نمی‌برد. آبه تنها تلاش می‌کند تا نقش پیام‌رسان را برای کاهش تنش در منطقه ایفا کند.


البته در این میان آنچه مهم است گفت‌وگو و مکالمه تلفنی شینزو آبه با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با محوریت ایران بود. یوشیهیده سوگا، دبیرکل کابینه دولت ژاپن در یک کنفرانس مطبوعاتی در این باره گفت: رهبران دو کشور [ترامپ و آبه] درباره مسائل منطقه از جمله وضعیت موجود در ایران تبادل‌نظر کردند. یک مقام دولت ژاپن نیز با خودداری از ارائه جزئیات درباره این تماس تلفنی بیست‌دقیقه‌ای، به حساسیت دیپلماتیک موضوع اشاره کرد.


اکنون باید دید با وجود شرایط سخت ایران که در نتیجه خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های سنگین علیه ایران است سفر نخست‌وزیر ژاپن می‌تواند از تنش‌های میان تهران و واشنگتن بکاهد یا نه. البته باید تاکید داشت که موانع زیادی بر سر راه روابط ایران و آمریکا وجود دارد لذا از این جهت بعید است که این دیدار همانند دیدار وزیر خارجه آلمان با مقامات تهران نتیجه‌ای داشته باشد.


گفتنی است سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران به دعوت رسمی حسن روحانی است. شینزو آبه در سفر خود به تهران در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ضمن مذاکرات با رئیس‌جمهور با رهبر انقلاب نیز ملاقات می‌کند.

منبع: روزنامه جهان صنعت؛ 1398،03،22

گروه اطلاع رسانی **2059**2002


انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال