ارتقای ?? درصدی جایگاه دانشگاه‌های ایران در جهان

تهران- ایرنا- پایگاه رتبه‌بندی سایمگو اقدام به رتبه‌بندی بیش از ? هزار دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی دنیا کرده است که در میان آن‌ها نام ??? دانشگاه ایرانی به چشم می‌خورد. در حالی که این تعداد سال گذشته کمتر از ??? دانشگاه بود.

پایگاه رتبه‌بندی «سایمگو» یکی از معتبرترین پایگاه‌های رتبه‌بندی و یکی از منابع ارزیابی علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی جهان است. این پایگاه رتبه‌بندی براساس مجموعه‌ای از شاخص‌ها شامل عملکرد تحقیقاتی، خروجی ابداعات و اثر اجتماعی اقدام به رده‌بندی ? هزار و ??? دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی دنیا کرده است.

\n

\n

در میان ??? دانشگاه ایرانی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران رتبه نخست را بین دانشگاه‌های ایرانی حاضر در این رتبه‌بندی کسب کرده است که در ارزیابی جهانی، این دانشگاه در رده ??? قرار دارد. این دانشگاه همچنین با رشد صعودی نسبت به سال گذشته در شاخص تحقیقاتی از رتبه ??? در سال ???? به رده ??? در سال ???? رسیده است.

\n

\n

صعود در پژوهش، نزول در ابداعات

\n

این دانشگاه در شاخص ابداعات هم رده ??? را کسب کرده است. این دانشگاه در شاخص پژوهش نسبت به سال گذشته افزایش رتبه داشته و در رتبه ??? جای گرفته است. این دانشگاه سال ???? در مقام ??، سال ???? در مقام ?? و در سال ???? هم در جایگاه ?? جای گرفته است.

\n

\n

بعد از آن هم دانشگاه تهران با رتبه ??? در جایگاه دوم دانشگاه‌ها و مراکز داخلی قرار گرفته است و نسبت به جایگاه ??? در سال ???? هم سیر نزولی را نشان می‌دهد. این دانشگاه در شاخص تحقیقات رده ??? را دارد که نسبت به رده ??? سال قبل سیر نزولی دارد، اما پیش از سال ????، با سیر صعودی در شاخص تحقیقات روبه‌رو بود. در شاخص ابداعات نیز با چند پله نزول، از رده ??? در سال گذشته به ??? در سال ???? رسیده است. دانشگاه تهران همچنین از رده ?? در سال ???? به رده ??? در سال ???? رسیده که تنزل قابل‌توجهی را نشان می‌دهد.

\n

\n

رشد شاخص تحقیقات دانشگاه بهشتی

\n

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی شهید بهشتی به‌عنوان سومین دانشگاه ایرانی حاضر در رتبه‌بندی سایمگو، رتبه ??? را در سال ???? از آن خود کرده است. این در حالی است که سال گذشته در رده ??? جهان قرار داشت. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سال ???? با رتبه ???، رشد صعودی داشته است. همین روند رو به رشد را در شاخص تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم شاهد هستیم، به‌طوری که از رتبه ??? در سال ???? با سیری صعودی به رده ??? دنیا رسیده است.

\n

\n

صعود در ابداعات، نزول اجتماعی

\n

این دانشگاه همچنین در شاخص ابداعات توانسته رتبه ??? جهان را از آن خود کند که در مقایسه با سال گذشته تنها دو پله صعود داشته است. اما بیشترین رشد صعودی آن به سال ???? برمی‌گردد که در آن رتبه ??? را از آن خود کرده بود. این دانشگاه در شاخص اجتماعی نسبت به سال‌های قبل سیر نزولی را طی کرده و با توجه به رتبه ?? در سال ???? تا رتبه ??? در سال گذشته، در سال جاری در رده ??? جهان قرار دارد. دانشگاه‌های علم و صنعت، پلی‌تکنیک و صنعتی اصفهان هم به ترتیب رتبه‌های بعدی را به‌دست آوردند.

\n

\n

دانشگاه آزاد هم رکورد زد

\n

دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات هم در رده ??? جهان و ?? ایران قرار گرفته است. این دانشگاه سال گذشته در رده ??? جای گرفته بود. در شاخص تحقیقات، واحد علوم و تحقیقات با کسب رتبه ??? سیری نزولی را نسبت به سال قبل داشته، به‌طوری که سال ???? در رتبه ??? قرار داشته است. دومین واحد دانشگاه آزاد اسلامی در این رتبه‌بندی که در رده ?? ایران و ??? جهان قرار گرفته، واحد خمینی‌شهر اصفهان است که با رده ??? در شاخص تحقیقات، رده ??? در شاخص ابداعات و رده ??? در شاخص اجتماعی جای گرفته است. این واحد برای اولین‌بار در رتبه‌بندی سایمگو حضور داشته است. درمجموع در بین دانشگاه‌های کشور بیشترین جهش در زمینه ابداعات را به ترتیب علم و صنعت و خواجه‌نصیر داشته‌اند. نظام رتبه‌بندی سایمگو توسط گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می‌شود که براساس تعداد مقالات علمی موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس آن‌ها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند.

\n

\n

منبع: روزنامه جوان؛ ????،??،??

\n

گروه اطلاع رسانی **????**????

","relatedNewsList":null,"link":nul

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال