آیین هفتادمین سالگرد ورود پناهندگان لهستانی به ایران گرامی داشته شد

بندرانزلی – هفتادمین سالگرد ورود پناهندگان لهستانی جنگ جهانی دوم به ایران شامگاه یکشنبه بر مزار لهستانی های درگذشته در بندرانزلی گرامی داشته شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم هیاتی 80 نفره متشکل از سفیر لهستان ، وزیر امور کهنه سربازان جنگ ، نماینده مجلس سنا و رییس کمیسون ارتباط با لهستانی های مقیم خارج ، تعدادی از کهنه سربازان، بازماندگان مهاجران جنگ جهانی دوم و خانواده های درگذشتگان لهستانی حضور داشتند.
شهردار بندرانزلی، رییس شورای شهر و جمعی از مسئولان، خانواده های شهدای بندرانزلی و ارامنه انزلی نیز با حضور در این مراسم و اهدای تاج گل نسبت به لهستانی های مهاجر درگذشته ادای احترام کردند.
همچنین مراسم عشای ربانی توسط روحانی مسیحی برگزار شد و یکی از مسلمانان لهستانی نیز دعایی را به زبان عربی قرائت کرد.
نماینده مجلس سنای لهستان در این مراسم در سخنانی گفت: ایرانیان به خوبی از آوارگان لهستانی استقبال کردند و ما مراتب سپاسگزاری و قدردانی خود را از آنها به ویژه مردم بندرانزلی اعلام می کنیم.
وی با اشاره به این که قصد آنها از این سفر زیارت مزار درگذشتگانشان بوده، اظهار کرد: ما تاریخ سختی داشتیم و مشکلات زیادی را تحمل کردیم و بسیاری از لهستانی ها در آوارگی و غربت جان خود را از دست دادند.
وی خاطرنشان کرد: این گورستان مدفن 639 نفر از هموطنان پناهنده ما و دومین قبرستان لهستانی ها در ایران به لحاظ بزرگی است که در سایه حمایت و تلاش مقامهای ایرانی، شورای حفاظت از آثار جنگ لهستان ، سفارت لهستان وضعیت خوبی دارد.
وی متذکر شد: به عنوان نماینده شورای لهستان و فردی که شش نفر از نزدیکانش 70 سال پیش با کشتی به این بندر آمدند مراتب قدردانی خود را از مردم این دیار و پزشکانی که به درمان هموطنانمان مبادرت کردند، اعلام می کنم .
شهردار بندرانزلی نیز در این مراسم گفت : بندرانزلی خاطرات زیادی از ورود و اسکان مهاجران و اتباع لهستانی دارد که پس از مشقت های فراوان از شوروی سابق به ایران پناه آوردند.
ˈسید تقی موسویان ˈ اظهار کرد: گرچه تعدادی از مهاجران به دلیل مصائب جان خود را از دست دادند و در این مکان مدفون شدند اما این بندر برای جمع کثیری از هموطنان شما نیز دروازه ای برای بازگشت به میهن بود.
وی خاطرنشان کرد: ما در این شهر تنها از 639 قبر حفاظت نکردیم بلکه میزبان خاطرات، احساسات و رنج های یک ملت در طول زمان بودیم .
شهردار انزلی زخم های به جا مانده از تهاجم کشورهای خارجی و مقاومت تحسین برانگیز دو ملت را زمینه های مشترکی برای گسترش ارتباطات و همکاری های بین دو کشور خواند.
وی یادآور شد: ملت ایران نیز در دوره های تاریخی مختلف رنج های بسیاری را تحمل کرده اما همواره با تکیه بر امید و ظرفیت های مادی و معنوی مسیر رشد و بالندگی را طی نموده است.
موسویان خاطرنشان کرد: تنها 200 متر آن سو تر آرامگاه 400 تن از شهدای جنگ ایران و عراق است که از سوی دیکتاتور این کشور به ایران تحمیل شد و از این رو میدان ساخته شده بین این دو گورستان شهدا نامگذاری شد.
کارن هوسپیان نیز به نمایندگی از ارامنه انزلی یاد و خاطره لهستانی های مهاجر مدفون در این شهر را گرامی داشت.
دبیر بنیاد آرشیو آوارگان لهستان نیز که در زمان ورود به ایران هشت سال داشت در سخنانی به بیان خاطراتش در خصوص نوعدوستی مردم انزلی و کمک های آنها سخن گفت.
ماریا گابینیه ویه اظهار کرد: هیچگاه سبدهای بزرگ غذایی هدیه مردم انزلی به ما که از گرسنگی اسکلت های متحرک بودیم و محبتهایشان را فراموش نمی کنم .
در خاتمه مراسم جمعی از مسئولان و سربازان لهستانی با حضور بر مزار شهدای انزلی به ادای احترام و اهدای تاج گل پرداختند .
دیدار و صحبت تعدادی از بازماندگان آن دوران با حسین شاماسبی یکی از اهالی انزلی که خاطرات آن دوران و سفر لهستانی ها را به یاد داشت جالب و تاثیرگذار بود.
گروهی از آوارگان لهستانی اعم از افراد غیرنظامی شامل زن، کودک، پیر و جوان در سال 1942 پس از سفری سخت از سرمای شوروی سابق و تحمل بیماری و گرسنگی به بندرانزلی رسیدند که 639 نفر از آنها جان خود را از دست داده و در گورستانی در نزدیکی قبرستان شهر به خاک سپرده شدند.
620**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال