پایگاه پرتاب ملی در منطقه چابهار ایجاد می شود

تهران- سرپرست سازمان فضایی ایران گفت: پایگاه پرتاب ملی در منطقه چابهار(در جنوب شرق کشور) و به ابعاد پنج درپنج هکتار ایجاد می شود.

دکتر ˈحمید فاضلیˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: منطقه جنوب شرقی کشور بهترین نقطه از نظر ایمنی برای تاسیس این پایگاه است . زیرا این منطقه نزدیک اقیانوس هند و بسیار کم جمعیت است . براساس مصوبات شورای عالی فضایی، مدیریت کلان این پایگاه بر عهده سازمان فضایی است و در حال حاضر مطالعات این پروژه در حال تکمیل است .
سرپرست سازمان فضایی خاطرنشان کرد: تمامی تجهیزات مربوط به استقرار ماهواره بر و نصب ماهواره در این پایگاه نصب می شود و تست های مربوط به سازگاری و پرتاب ماهواره در این پایگاه انجام می شود .
وی گفت : از طریق این پایگاه می توان حتی ماهواره های سنگین را به فضاپرتاب کرد و این امر درصورتی انجام می شود که بتوان ماهواره برها را در این پایگاه نصب کرد .
سرپرست سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: این پایگاه به عنوان یک مرکز پرتاب سیویل (غیرنظامی) پیش بینی شده و قرار است در زمینه پرتاب موجود زنده، پرتاب ماهواره های سنجشی و ماهواره مخابراتی در مدار ژئو فعالیت کند چرا که این پرتاب ها به شرایط ویژه ای نیاز دارد و حتی الامکان باید در شرایط نزدیک به منطقه استوایی صورت گیرد تا هزینه های پرتاب و انجام مانورهای مداری آن به حداقل رسد.
وی افزود : پایگاه ملی پرتاب با هدف انجام آخرین آزمایش های تاکتیکی قبل از پرواز مانند یکپارچه سازی، همسان سازی و سازگاری بین ماهواره ها و ماهواره برها ایجاد می شود.
علمی**9190***1581

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال